Zavolajte nám +421 52 285 3500alebo nám napíšte na reception@hotellomnica.sk

Zavolajte nám +421 52 285 3500

Inšpirácie
na každom kroku

Kolíska umenia od veľmajstrov


Galéria Lomnica predstavuje priestor, v ktorom budete mať vždy príležitosť nasať kus histórie, umenia či tatranskej tradície. Nájdete v nej pravidelné výstavy od niekoľkých zberateľov slovenského umenia a uvidíte diela od mnohých velikánov. Keďže je hotel považovaný za kultúrne a prírodné miesto mimoriadneho významu, spoločne s verejnou galériou bolo zapísané v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom. Chcete vedieť viac o aktuálnych výstavách?

Ján Hála, 1946 - 1947

V prírode (Deti)

Ján Hála, 1942

Matka v poli (Uspávanka II.)

Ján Hála, 1941

Priadka v zime (Zuzka Pavulenda)

Ján Hála, 1950

Bielenie plátna

Veľká a Malá galéria

Ján Hála nanovo v Lomnici

Obrazy Jána Hálu sa dajú „čítať“ viacerými spôsobmi a či už sa umením zaoberáte na pokročilej úrovni alebo ho ešte len spoznávate, veríme,  že si vás získa aktuálna výstava Ján Hála NANOVO V LOMNICI. Hálovská kolekcia sa utešene rozrástla a sme radi, že sa v nej nachádza aj sugestívny monumentálny obraz Bábkového divadla v akejsi kinosále. Navštívte našu Galériu Lomnica a zamilujte sa do vystavaných diel, ktoré znázorňujú krásu slovacity.

Viac o výstave
Chodbová galéria priliehajúca ku kaviarni Mozart

Príbeh slovenskej ženy v maľbe

Expozícia, v ktorej sú dievča, žena, matka, milenka, priateľka vnímané viac v etnicky motivovanom - slovenskom - tvarosloví. Keby sme to chceli povedať odbornejšie, ide o súčasť slovenského príbehu (alebo mýtu) v maľbe. V tejto prvej časti expozície preto objavujeme mená výnimočných modernizátorov vidieckeho a vrchárskeho žánru (Martin Benka, Gustáv Mallý, Jozef Teodor Mousson, Ján Hála, Janko Alexy, Július Bukovinský, Ľudovít Križan, Jaroslav Augusta), ale aj autorov, ktorí sa snažili ísť pod výšivkový, čipkovaný a vôbec heroizovaný povrch slovenskej ženskej ikonografie (Miloš Bazovský, Imro Weiner – Kráľ, Mária Medvecká, Vincent Hložník, Milan Laluha, Vladimír Kompánek). 

Viac o výstave

Univerzálny príbeh ženy v slovenskom umení

Metamorfózy premien ženského sveta sú pravým námetom celej tejto kolekcie. Popri tom ju však môžeme „čítať“ aj v generačných sledoch, pretože práve tieto modifikovali pôvodne konvenčný - portrétny, ilustratívny rámec alebo kontext večerného aktu (tradičnej akademickej disciplíny). 


Viac o výstave
Vystavené diela

Galéria, v ktorej sa dá bývať


Prvá dáma Tatier disponuje bezmála 500 akvizíciami, ktoré zachytávajú úžasný umelecko-historický oblúk od prelomu 19. a 20. storočia s plenérovými, luministickými a Impresívnymi tendenciami cez klasickú slovenskú medzivojnovú modernu až po revitalizáciu odkazu v generácii skupiny galandovcov. Nechýbajú ani silné mimo skupinové a nadgeneračné medzivojnové a povojnové tendencie. Diela sa nachádzajú nielen po chodbách či v dvoch galériách, no taktiež sú rozmiestnené priamo po jednotlivých izbách, a tak Hotel Lomnica právom nesie originálne označenie –
Galéria, v ktorej sa dá bývať.

Viac o dielach

Lektorované prehliadky

Štvrtok ~ Nedeľa

10.00 ~ 20.00

Kontakt

+421 52 285 3500

Bezplatný

Vstup

* V prípade záujmu o prehliadku galérie v týchto dňoch alebo v prípade záujmu o skupinové prehliadky nad 10 osôb je potrebné kontaktovať recepciu vopred. * Rezervácie sú odporúčané a nevyhnutné len v Pondelok – Stredu

Galerijné publikácie

promo image

Hála v Lomnici

Objavte Tatry očami Hálu
promo image

Slovenský príbeh v maľbe

Spoznajte Staré Slovensko v novom svete
promo image

Slovenský príbeh v maľbe

Dve podoby slovenského príbehu v maľbe

Kurátor galérie

„Ako mladý kunsthistorik som mal česť podieľať sa na otvorení Bazovského galérie v Trenčíne. Potom ako správca zbierok a vedúci odborného oddelenia som sa venoval rozsiahlej výstavnej, publikačnej, kurátorskej, pedagogickej a súdno-znaleckej činnosti doma i v zahraničí. Som rád, že tieto skúsenosti môžem po rokoch opäť zhodnotiť v unikátnom projekte Galérie Lomnica."  

Marián Kvasnička

* Galerijné publikácie od autorov Mariána Kvasničku, Jozefa Vydrnáka, Petera Bližnáka a Pavla Moška si môžete kúpiť na recepcii hotela, v hotelovom obchodíku alebo objednať telefonicky či e-mailom.

Chcete mať celú galériu v telefóne?


Pre všetkých návštevníkov je k dispozícii mobilná aplikácia Galéria Lomnica, ktorá je multimediálnym osobným sprievodcom galériou. Pomocou nej sa môžu hostia dozvedieť viac o každom obraze a jeho autorovi, ktorý sa tu nachádza. Pri danom obraze si stačí do vášho telefónu naskenovať príslušný QR kód a následne sa vám k vybranému dielu zobrazia všetky zaujímavosti. V prípade potreby je možné si zapožičať tablet s aplikáciou na recepcii hotela a užiť si tak prehliadku galérie naplno.